O šperkochCesta za krásou.

V súčasnej dobe je na trhu veľa šperkov, ktoré sú zhotovené z materiálov podľa ktorých ich radíme k bižutérii, alebo k pravým šperkom. Netvrdíme, že bižutéria nemôže na vzhľad pôsobiť ako šperk, pretože je množstvo šikovných klenotníkov, ktorí dokážu vytvoriť majstrovské dielo z rôznych prírodných aj umelých materiálov.
Zamyslime sa nad šperkami zo striebra, nad jeho pôvodom ako aj nad tým, ako sa klenotníci dopracujú k úžasnému a dokonalému vzhľadu jednotlivých šperkov od ktorých sa len ťažko odvracia zrak.
Strieborný šperk je veľmi obľúbený aj z toho dôvodu, že je veľmi malé percento ľudí, ktorým môže spôsobiť alergiu. Skúsme sa spoločne vydať na krátku cestu vzniku luxusných šperkov.


Niečo o striebre.

Striebro má v prírode častejší výskyt ako napríklad zlato, ale to z neho rozhodne nerobí bezcenný kov. Jeho latinský názov argentum je odvodený od gréckeho slova argyros. Najstaršie dôkazy o jeho používaní sa datujú do štvrtého tisícročia pred našim letopočtom a boli objavené v Egypte. Jeho puncové označenie je 925 čo znamená, že má 92,5% rýdzosti. Striebro je biele, lesklého vzhľadu. Samotné striebro je priveľmi mäkké na to, aby sa z neho dali vyrábať šperky a z tohto dôvodu sa do neho pridávajú prímesi, ktoré mu dodávajú pružnosť a trvalú podobu. Táto zliatina je práve tá, ktorú poznáme v podobe šperkov a striebro vďaka nej získalo výbornú kvalitu a jeho využitie v klenotníctve zaujalo popredné miesto. Menšou nevýhodou tohto kovu je to, že na vzduchu černie. Tejto jeho prirodzenej vlastnosti sa predchádza povrchovou úpravou kovu.

Pár slov o platine.

Stálosť farby a lesk luxusných šperkov sa zabezpečuje za pomoci jedného z prvkov, ktorý sa nachádza v periodickej tabuľke v skupine platiny.
Latinský názov prvku platinum vznikol zo španielskeho slova platina čo v preklade do slovenčiny znamená malé striebro, keďže plata je názov španielskeho označenia tohto kovu. Prvá zmienka o vzácnom kove pochádza z roku 1557 a jeho lokalita bola určená niekde medzi Kolumbiou a Mexikom. Jeho využitie je vďaka odolnosti voči korózii aj v stomatológii a v poslednej dobe sa vo veľkej miere využíva v klenotníctve. Vďaka vlastnostiam platiny si niektoré kovy natrvalo uchovávajú svoj krásny vzhľad aj v podobe luxusných šperkov.

Čo je Rhodium?

Do platinovej skupiny zahrňujeme platinu, paládium, ruténium, irídium, osmium a ródium. Ródium - Rhodium sa nachádza v periodickej tabuľke prvkov a má protónové číslo 45. V prírode sa vyskytuje v platinových rudách a zo skupiny spomínaných predošlých chemických prvkov je najdrahším platinovým kovom. 
V klenotníctve sa využíva pre jeho vlastnosti medzi ktoré patrí stálosť, tvrdosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom na zlepšenie vzhľadu, lesku a trvalej krásy strieborných šperkov.

Rhodiovanie striebra.

Na to, či striebro rhodiovať alebo nie existuje viacero názorov. Keďže rhodiované striebro je antialergické, získalo si veľa priaznicov. Na druhej strane si treba uvedomiť, že o takéto striebro sa treba starať, lebo táto vrstva je  tenká. Šperky s touto úpravou sú na pohľad na nerozoznanie od bieleho zlata. Rhodiovanie sa stalo samozrejmosťou pri ochrane luxusných strieborných šperkov.
Zľava

Nedostupné

Vypredané